Producent
Szerokość
Kolor
Ilość pól grzejnych
Wykończenie płyty grzewczej
Rodzaj rusztu
Łączenie pól grzejnych
Pola Booster
Dostępność
Cena
-
od
do
Promocja
Współczesna kuchnia nie może się obejść bez płyty grzewczej. Czy mówimy tutaj o tradycyjnych modelach gazowych, czy ceramicznych lub indukcyjnych, gotowanie na palniku jest wciąż jedną z podstawowych technik obróbki termicznej żywności. Alternatywą dla wolnostojącej kuchenki są płyty grzewcze do zabudowy. Pozwalają one dyskretnie wkomponować naszą płytę grzewczą w blat i uwalniają nas od potrzeby ustawienia jej w tym samym miejscu, w którym stoi nasz piekarnik. Dzięki produktom AGD do zabudowy możemy lepiej gospodarować przestrzenią w naszej kuchni i tworzyć niezwykle spójne wizualnie kompozycje mebli i urządzeń.
Płyty do zabudowy - rodzaje
Płyty indukcyjne pod zabudowę cieszą się rosnącą popularnością. Przekonały użytkowników swoim minimalistycznym designem i atrakcyjnym wyglądem, który bez problemu dopasujemy do każdego projektu kuchni. Przede wszystkim jednak zachwycają one swoją wyjątkową funkcjonalnością. Płyty pozwalają nam przyspieszyć gotowanie przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za prąd. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Doskonałym przykładem płyty tego typu może być np. płyta indukcyjna AEG.
Jak działa kuchenka indukcyjna pod zabudowę? W przeciwieństwie do klasycznych modeli elektrycznych, energia pozyskana z zasilania nie jest jednak w kuchenkach indukcyjnych wykorzystana do podgrzewania grzałki, lecz do uruchomienia procesu elektromagnetycznego. Płyta grzewcza tego typu kryje pod szklanym panelem tzw. cewki. To one generują pole magnetyczne. Uruchomiona kuchnia indukcyjna nie wytwarza żadnego ciepła, gdy nie stoi na niej odpowiedni garnek. Jeśli jednak postawimy na niej naczynie z materiału ferromagnetycznego, pole indukcyjne zacznie błyskawicznie nagrzewać sam garnek!
Płyty ceramiczne pojawiły się na rynku jako alternatywa dla kuchni gazowych z żeliwnymi palnikami. Zawdzięczają swoją nazwę wykończeniu z witroceramiki, zwanej inaczej ceramicznym szkłem. Ta technologia służyła pierwotnie do produkcji płyt elektrycznych do zabudowy. Pod płytą ceramiczną umieszczone są zasilane prądem grzałki. Po uruchomieniu palnika grzałka rozgrzewa się, a następnie przekazuje ciepło garnkowi. Płyty ceramiczne do zabudowy, takie jak np. płyta witroceramiczna Gorenje, wciąż utrzymują niższe ceny od tych indukcyjnych, dzięki czemu niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Na ich popularność niewątpliwie wpływa też fakt, że płyty tego typu współpracują z każdym rodzajem garnków – nawet szklanymi.
Gazowe płyty grzewcze do zabudowy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów, nawet pomimo coraz lepszych alternatyw w postaci urządzeń elektrycznych czy też indukcyjnych. Nie bez znaczenia jest tu również zróżnicowany design sprzętów. Kuchenki gazowe pod zabudowę oferują nam szeroką gamę efektownych wykończeń, takich jak powierzchnie szklane, ceramiczne, stal nierdzewna oraz szlachetna. Materiał wykonania wpływa nie tylko na cenę płyty, lecz także na jej wytrzymałość. Przykładem trwałej i zarazem estetycznej płyty grzewczej może być np. płyta gazowa Bosch, SMEG czy Gorenje.
Płyty gazowe pod szkłem są nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwoli nam urządzić kuchnię w designerskim stylu bez potrzeby rezygnowania z zalet płyty gazowej. Z gazu pod szkłem można bezpiecznie korzystać. Dodatkowym zabezpieczeniem płyty, między innymi przed ciekawskimi maluchami, jest specjalna blokada.
Działanie płyty gazowej pod szkłem jest bardzo proste. Gaz ulega spalaniu katalitycznemu w temperaturze 800 stopni. Specjalnie skonstruowane palniki zmieniają wytwarzane tak ciepło na promieniowanie podczerwone. Palniki wyłączają się samodzielnie po osiągnięciu pożądanej temperatury i włączają ponownie, gdy ta spadnie. Dzięki temu dynamicznemu rozwiązaniu koszty eksploatacji takiej płyty grzewczej do zabudowy są jeszcze niższe.