Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Promocja
W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?
Jakość powietrza w domu lub mieszkaniu nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Unoszący się kurz, pyłki oraz drobnoustroje negatywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które stanowią doskonały wybór nie tylko dla mieszkańców dużych miast, ale i każdego, kto chce poprawić jakość powietrza, którym oddycha na co dzień. Oprócz wyżej opisanych czynników negatywnie wpływających na organizm człowieka nie można zapomnieć również o przykrych zapachach, smogu, pyle, alergenach, zarodkach pleśni oraz wirusach. Są one obecne w powietrzu przez cały rok. Jakie korzyści może mieć kupienie domowego oczyszczacza powietrza?
-
Domownicy w krótkim czasie przekonają się, o ile bardziej komfortowe jest oddychanie czystym powietrzem. Nawet jeśli często wietrzymy pomieszczenia, część szkodliwych składników przedostaje się z zewnątrz, dlatego taki zabieg nie jest skuteczny.
-
Oczyszczacz powietrza do domu wpływa na poprawę samopoczucia. Osoby, które mają skłonności do alergii, z pewnością docenią łatwość oddychania oraz zmniejszenie dolegliwości typu katar czy bóle głowy.
-
Kolejną zaletą jest zmniejszenie częstotliwości przeziębień i zachorowań, gdyż urządzenia tego typu skutecznie radzą sobie z bakteriami i wirusami. Doceniają to szczególnie rodzice małych dzieci.
-
Domowy oczyszczacz powietrza przyda się także wszystkim, którzy na co dzień pracują zdalnie. Jego lepsza jakość przyczynia się bowiem do poprawy koncentracji oraz podniesienia poziomu komfortu pracy.
Oczyszczacze powietrza mają prostą budowę. Wentylatory zasysają powietrze i przepuszczają je przez filtry. W tym miejscu oddzielane są wszystkie zanieczyszczania, a oczyszczona mieszanka gazów trafia z powrotem do otoczenia. Niektóre modele oczyszczaczy zapewniają także jonizację (np. Falmec Bellaria Round lub Sharp UA-HD60E-L). W zależności od tego, jakie rodzaje filtrów znajdują się w urządzeniu, można liczyć na pozbycie się określonych zanieczyszczeń. Mechanizm jest zatem dość prosty, a przy tym zapewnia pożądane efekty
Z czego wynika skuteczność oczyszczacza powietrza?
Filtry powietrza do domu wpływają na stopień jego oczyszczania. Należy zatem mieć na uwadze fakt, iż niektóre sprzęty zapewnią lepsze rezultaty. Jak wygląda to w praktyce?
-
Pierwszym elementem jest filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia. Mowa o włosach, sierści czy złuszczonym naskórku, a także większych kłębach kurzu.
-
Dużo większą skutecznością cechuje się filtr HEPA, który jednocześnie wyróżnia się największym stopniem zaawansowania i jest w stanie usunąć z powietrza ponad 99% zanieczyszczeń. Urządzenia, które są w niego wyposażone zatrzymują alergeny, drobinki kurzu, pył zawieszony oraz drobnoustroje.
-
Węglowy filtr powietrza do domu jest z kolei odpowiedzialny za usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz lotnych związków organicznych. Skutecznie radzi sobie np. z dymem papierosowym.
W naszej ofercie można znaleźć urządzenia posiadające różne rodzaje filtrów. Osoby, którym zależy na maksymalnej skuteczności mogą zdecydować się na oczyszczacz Blueair Sense+ 230VAC PA, który został wyposażony we wszystkie trzy wyżej opisane filtry. Co za tym idzie, doskonale radzi sobie z wychwytywaniem prawie 100% zanieczyszczeń, wirusów i nieprzyjemnych zapachów, gazów oraz lotnych związków organicznych. Dzięki filtrowi wstępnemu, który wyłapuje największe elementy zanieczyszczeń, można liczyć na wydłużenie żywotności głównego filtra.
Dobrym rozwiązaniem jest także uzdatniacz powietrza Philips AC3059/50. Oprócz połączenia trzech filtrów został wyposażony w wyświetlacz informujący o tym, jakie jest stężenie cząsteczek PM2,5 w powietrzu, poziom alergenów oraz szkodliwych gazów. Domownicy mogą zatem na bieżąco monitorować stan czystości powietrza, które jest skanowane aż 1000 razy na sekundę.
Oczyszczacz powietrza do mieszkania - dodatkowe funkcje
Urządzenia dostępne w LUKE są wyposażone w dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania i dają większe możliwości sprzętowi. Dzięki temu domownicy będą mogli liczyć na więcej korzyści zdrowotnych. Na uwagę zasługuje m.in. funkcja nawilżania. Przykładem takiego modelu znajdującego się w naszym asortymencie jest Philips AC2729/50 zapewniający ewaporacyjne nawilżanie powietrza z technologią NanoCloud. W urządzeniu znajduje się specjalny wkład, który zasysa wodę znajdującą się w zbiorniku. Następnie wentylator przetłacza powietrze przez wkład, doprowadzając do jego parowania. W rezultacie do pomieszczenia trafia już odpowiednio nawilżone powietrze.
Filtr NanoCloud wyróżnia się długą żywotnością, jednocześnie sprawiając, iż cały proces nawilżania jest higieniczny i ogranicza przenoszenie bakterii aż do 99%. Ewaporacja jest metodą, którą uznaje się za najkorzystniejszą dla zdrowia, a przy tym najbardziej energooszczędną. Poziom nawilżenia mieści się w przedziale od 40 do 60%, co z jednej strony minimalizuje ryzyko dolegliwości zdrowotnych wywołanych suchym powietrzem, z drugiej zaś zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni. Domownicy mogą ponadto liczyć na większy komfort oddychania.
-
Kolejną wspomnianą wcześniej funkcją jest jonizacja. Wpływa ona na dodatkowe oczyszczenie powietrza, gdyż emitowane jony wyłapują zanieczyszczenia i likwidują je. Jonizacja jest wskazana przede wszystkim w pomieszczeniach, w których znajduje się sporo sprzętów elektronicznych. Wynika to z faktu, iż emitują one jony dodatnie, których wysoki poziom sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Oczyszczacz Sharp UA-HD40E-L został wyposażony w technologię jonową Plasmacluster, której skuteczność została potwierdzona w badaniach. Pozwala ona także na zredukowanie liczby ładunków elektrostatycznych.
-
Zaawansowane technologicznie modele, takie jak SHARP UA-HG50E-L, SHARP UA-HG60E-L czy Sharp UA-KIN40E-H wykorzystują system Intelligent Automatic Operation, który polega na automatycznym dostosowywaniu procesu oczyszczania i nawilżania powietrza, w zależności od ilości zanieczyszczeń, zapachów, a także temperatury i wilgotności. Ponadto czujnik wykrywa obecność domowników i dodatkowo wykorzystując czujnik światła, przełącza się na tryb oszczędzania energii. Kolejną możliwością wymienionych oczyszczaczy jest tryb SPOT, który pozwala na ustawienie horyzontalnego wywiewu powietrza i tym samym odświeżenie np. garderoby. Ciekawą możliwością jest też intensywny program oczyszczający ION SHOWER, który sprawdza się np. po zakończeniu długiego gotowania, organizowanej imprezie lub dłuższej nieobecności w domu.
-
Osoby, którym szczególnie przeszkadza obecność komarów, mogą zdecydować się na pochłaniacz kurzu i roztoczy z funkcją ich wyłapywania dzięki obecności lampy UV. Model Sharp UA-PM50E-B skutecznie radzi sobie z owadami.
Dobry oczyszczacz powietrza - na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupów?
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z wydajnością i skutecznością działania sprzętu jest jego dopasowanie do wielkości pomieszczenia. Wielu osobom podoba się mały oczyszczacz powietrza ze względu na jego dyskretny wygląd, należy jednak mieć na uwadze fakt, iż takie urządzenie będzie odpowiednie raczej do niewielkich wnętrz. Na początek warto wspomnieć o tym, że pochłaniacz kurzu domowego jest przeznaczony do pracy w miejscach, gdzie można liczyć na swobodny przepływ powietrza. Są to zatem pojedyncze pomieszczenia, otwarte biuro lub kawalerka.
Wydajność oczyszczaczy jest wyrażana w m³/h. Ta wartość informuje nas o tym, jaka ilość powietrza może zostać przefiltrowana w ciągu godziny podczas maksymalnej pracy. Wybierając konkretny model oczyszczacza powietrza, najlepiej zdecydować się na urządzenie, którego wydajność jest przynajmniej trzy razy większa niż objętość powierzchni, na której ma być używany. Jeśli chcemy oczyścić powietrze w całym domu lub mieszkaniu, konieczne będzie przenoszenie oczyszczacza lub zaopatrzenie się w więcej niż jeden model.
Kolejną kwestią jest głośność urządzenia, zwłaszcza jeśli urządzenie znajduje się w nocy w sypialni. Zdecydowana większość sprzętów jest wyposażona w kilka trybów pracy, z czego tryb nocny działa najciszej (zaleca się, aby nie przekraczał 30 dB). Optymalne natężenie hałasu w ciągu dnia to z kolei 40 dB. Duży wybór oczyszczaczy dostępnych w LUKE pozwoli Ci znaleźć egzemplarz, który w 100% spełni wymagania domowników.