Sklep LUKE - RTV i AGD w Bielsku-Białej!

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator Delonghi PAC CN93 ECO Klimatyzator Delonghi PAC CN93 ECO
Producent: DeLonghi
Cena: 2 149,00 zł
szt
zobacz więcej
Klimatyzator Delonghi PAC CN95 Klimatyzator Delonghi PAC CN95
Producent: DeLonghi
Cena: 2 099,00 zł
szt
zobacz więcej
Klimatyzator Delonghi PAC EM77 ECO Klimatyzator Delonghi PAC EM77 ECO
Producent: DeLonghi
Cena: 1 849,00 zł
szt.
zobacz więcej
Klimatyzator Electrolux EXP26U338CW Klimatyzator Electrolux EXP26U338CW
Producent: Electrolux
Cena: 1 499,00 zł
zobacz więcej
Klimatyzator Whirlpool PACW212HP Klimatyzator Whirlpool PACW212HP
Producent: Whirlpool
Cena: 1 749,00 zł
szt
zobacz więcej
Klimatyzator przenośny Sharp UL-C10EA-W Klimatyzator przenośny Sharp UL-C10EA-W
Cena: 2 699,00 zł
zobacz więcej
 • nowość
Klimatyzator przenośny Sharp UL-C12EA-W Klimatyzator przenośny Sharp UL-C12EA-W
Cena: 2 899,00 zł
zobacz więcej
 • nowość
Klimatyzator przenośny Sharp UL-C9EA-W Klimatyzator przenośny Sharp UL-C9EA-W
Cena: 1 999,00 zł
zobacz więcej
 • nowość
Klimatyzator przenośny Sharp UL-Y12EA-W Klimatyzator przenośny Sharp UL-Y12EA-W
Cena: 3 099,00 zł
zobacz więcej
 • nowość

Zalety przenośnych klimatyzatorów

W związku z postępującym ociepleniem klimatu i coraz bardziej upalnymi latami, w Polsce nieustannie rośnie zapotrzebowanie na urządzenia, z pomocą których można skutecznie schłodzić i przewentylować nagrzane pomieszczenia. Ponieważ instalacja tradycyjnej klimatyzacji stacjonarnej to przedsięwzięcie dość kosztowne, a w dodatku nie wszędzie możliwe, chętnie skłaniamy się ku innym rozwiązaniom.

Niezwykle praktyczną alternatywą dla klasycznych urządzeń okazały się klimatyzatory przenośne. Obecnie stają się one coraz bardziej popularnym wyposażeniem mieszkań, domów, a nawet niewielkich pomieszczeń biurowych. Jak działają małe klimatyzatory pokojowe? Jakie stwarzają możliwości użytkownikom? Komu przenośna klimatyzacja może się przydać najbardziej?

Kiedy warto kupić przenośny klimatyzator?

Mobilna klimatyzacja do domu to rozwiązanie korzystne dla osób, które nie są gotowe zainwestować w instalację klasycznego urządzenia stacjonarnego. Koszt takiego przedsięwzięcia to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, podczas gdy dobry, mały klimatyzator przenośny, taki jak np. Electrolux EXP26U338CW, można kupić już za około 1500 zł.

Jeszcze częściej montaż domowej klimatyzacji okazuje się sporym problemem technicznym, a nawet zadaniem niemożliwym do zrealizowania ze względu na obowiązujące przepisy. O ile właściciele wolnostojących domów mają w tej kwestii sporą dowolność, to już mieszkańcy bloków czy kamienic muszą liczyć się z odmową spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która nie zgodzi się na naruszenie struktury budynku albo hałas związany z pracą klimatyzatora.

Jak wygląda klimatyzator przenośny?

Mobilny klimatyzator to urządzenie o wymiarach średnio 75x45x40 cm, ważące około 35 kg. W tym kompaktowym sprzęcie wszystkie moduły, które występują w klasycznej klimatyzacji – sprężarka, parownik, skraplacz, wentylator – mieszczą się w we wspólnej obudowie. Żadnych elementów nie trzeba instalować na zewnątrz budynku. Należy jedynie wyprowadzić przez okno lub drzwi balkonowe rurę wyrzutową, przez którą odprowadzane będzie ciepłe powietrze.

Przenośny klimatyzator pokojowy zwykle wyposażony jest w panel sterowania manualnego, ale często także, tak jak w przypadku Delonghi PAC CN95, można obsługiwać go zdalnie, za pomocą pilota. Urządzenie można też z łatwością przetransportować dzięki wygodnym uchwytom i umocowanym u podstawy kółkom.

Montaż rury wyrzutowej klimatyzatora

Obsługa klimatyzatorów przenośnych jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna. Nowoczesne urządzenia nie wymagają też wymiany materiałów eksploatacyjnych (obieg chłodzący jest szczelnie zamknięty, więc w klimatyzatorze nie trzeba uzupełniać żadnych substancji) ani skomplikowanej konserwacji.

Jedynym problemem, jakiego może nastręczać przenośny klimatyzator, jest montaż rury wyrzutowej. Wystawienie jej przez uchylone okno mija się z celem – wówczas przez szparę wpada do domu gorące powietrze. Nie zawsze także możemy wywiercić odpowiedni otwór w ścianie. Dlatego warto skorzystać ze specjalnej nakładki na okno, jaką często można nabyć w zestawie z klimatyzatorem (np. w przypadku Delonghi PAC EM77 ECO).

Jak klimatyzator przenośny schładza powietrze?

Klimatyzator pokojowy działa na takiej samej zasadzie, jak lodówka. Zainstalowany w nim parownik pobiera ciepło z otoczenia, a skraplacz oddaje je (dlatego, aby mogło zostać usunięte z wnętrza mieszkania, potrzebna jest rura wyrzutowa). Pomiędzy tymi dwoma wymiennikami krąży nośnik w postaci mieszanki gazowej, której stan skupienia może zmieniać się dzięki sprężarce. W nowoczesnej klimatyzacji przenośnej najczęściej wykorzystuje się czysty propan (R290).

Czynnik roboczy R290, zastosowany m.in. w Haus & Luft HL-KP-20, cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swoje znakomite właściwości termodynamiczne przekładające się na wysoka efektywność chłodzenia. To substancja, którą obecnie uznaje się za najmniej szkodliwą dla środowiska.

Istotne parametry mobilnego klimatyzatora

Wybierając domowy klimatyzator, nie kierujmy się wyłącznie jego ceną czy designem. Najważniejsze parametry urządzenia to jego moc chłodnicza, przepływ powietrza, klasa energetyczna i głośność. Dwie ostatnie kwestie są oczywiste – klimatyzator przenośny do mieszkania powinien zużywać niewiele energii elektrycznej (musi mieć wysoką klasę energetyczną, według starej nomenklatury – co najmniej A) i generować jak najmniej hałasu.

Przepływ powietrza to parametr, który informuje nas o tym, w jakim czasie możemy schłodzić pomieszczenie z pomocą domowego klimatyzatora. Przyjmuje się, że w przeciętnej wielkości pokoju (kilkanaście m³) efekt działania urządzenia odczujemy szybko przy przepływie powietrza 300 m³/h. Im przestronniejsze wnętrze, tym wydajniejszy klimatyzator warto wybrać.

Jaka powinna być moc chłodnicza klimatyzatora?

Szczególną wagę powinniśmy przyłożyć do wyboru mocy chłodniczej kupowanego urządzenia. Nawet najlepszy klimatyzator przenośny nie spełni bowiem swojej roli, jeśli okaże się zbyt słaby w stosunku do parametrów pomieszczenia, które chcemy schładzać z jego pomocą. Znacznie ma w tym przypadku wiele czynników – kubatura pokoju, jakość izolacji termicznej ścian, podłogi i stropu, powierzchnia okien oraz kierunek świata, na który wychodzą, a nawet lokalizacja budynku.

Dla uproszczenia przyjmuje się, że schłodzenie 1 m³ wymaga około 0,03 kW mocy, co w przeliczeniu na metry kwadratowe pomieszczenia o przeciętnej wysokości 2,7 m daje około 0,08 kW/m2. Pokój o powierzchni 15 m2 musimy zatem wyposażyć w klimatyzator przenośny o minimalnej mocy około 1,2 kW, z jaką działa np. Whirlpool PACW212HP.

Dodatkowe funkcje przenośnego klimatyzatora

Nowoczesne, zaawansowane urządzenia, takie jak Delonghi PAC CN93 ECO, mogą zaoferować nam znacznie więcej niż tylko funkcję chodzenia pomieszczeń – i nie chodzi tu o takie udogodnienia, jak możliwość programowania pracy klimatyzatora, zdalnego sterowania temperaturą czy prędkością wentylatora.

Przenośny klimatyzator do mieszkania to inwestycja, z której profity czerpać możemy nie tylko w letnie upały. Urządzenia takie obniżają temperaturę w pomieszczeniu, ale mogą też skutecznie je przewentylować albo osuszyć nazbyt wilgotne powietrze. Obecnie w sklepach coraz częściej można znaleźć również klimatyzator przenośny z funkcją grzania. Taki nabytek okazuje się niezwykle przydatny w czasie mroźnej zimy.

Czym różni się klimatyzator od klimatora?

Decydując się na zakup domowego klimatyzatora, zwróćmy uwagę, że w sprzedaży są także inne, na pierwszy rzut oka bardzo podobne do niego urządzenia (bez rury wyrzutowej). Mogą one skusić nas o wiele niższa ceną. To klimatory, które działają na zupełnie innej zasadzie niż klimatyzatory – powietrze przepuszczane jest przez specjalną, zanurzoną w schłodzonej wodzie tkaninę.

Klimatory odpowiednie są do bardzo niewielkich pomieszczeń, zwłaszcza takich, w których nie można wyprowadzić rury wyrzutowej. Ich wydajność jest jednak o wiele niższa niż w przypadku mobilnych klimatyzatorów. Są także znacznie bardziej energochłonne. Jeśli chcemy osiągnąć efekty porównywalne z tymi, które zapewnia klimatyzacja stacjonarna, upewnijmy się, że kupujemy cieszący się dobrymi opiniami klimatyzator przenośny, a nie klimator.

Najważniejsze zalety mobilnego klimatyzatora

Jak widać, w określonych warunkach zakup przenośnego klimatyzatora to bardzo dobry pomysł. Tego typu sprzęt AGD:

 • pozwala utrzymać stałą, obniżoną temperaturę w pomieszczeniu,

 • może posłużyć jako wentylator, osuszacz powietrza, a nawet grzejnik,

 • jest o wiele tańszy od stacjonarnej klimatyzacji,

 • nie wymaga skomplikowanego montażu ani konserwacji,

 • nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku,

 • może zostać wykorzystany w dowolnym miejscu,

 • zajmuje bardzo niewiele przestrzeni,

 • jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

W wielu przypadkach lepsze od klimatyzatorów mobilnych okazują się bardziej lub – przeciwnie – mniej zaawansowane rozwiązania. Takim sprzętem jednak zdecydowanie powinny się zainteresować osoby żyjące w wielorodzinnych budynkach, w mieszkaniach o relatywnie niewielkim – w porównaniu z wolnostojącymi domami – metrażu.

PROMOCJE
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PN1E-W
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PN1E-W
649,00 zł 499,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN40E-H
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN40E-H
2 599,00 zł 2 299,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN40E-W
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN40E-W
2 599,00 zł 2 299,00 zł
szt
Oczyszczacz SHARP UA-HG60E-L
Oczyszczacz SHARP UA-HG60E-L
3 099,00 zł 2 599,00 zł
szt
Oczyszczacz SHARP UA-HG50E-L
Oczyszczacz SHARP UA-HG50E-L
2 599,00 zł 2 199,00 zł
szt
Oczyszczacz SHARP UA-HG40E-L
Oczyszczacz SHARP UA-HG40E-L
1 999,00 zł 1 699,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD60E-L
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD60E-L
2 199,00 zł 1 899,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD50E-L
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD50E-L
1 849,00 zł 1 599,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40E-L
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40E-L
1 549,00 zł 1 299,00 zł
szt
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN50E-W
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN50E-W
3 099,00 zł 2 699,00 zł
szt
Okap Faber Glam-Fit 55 BK
Okap Faber Glam-Fit 55 BK
3 919,00 zł 3 249,00 zł
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One czerwony połysk
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One czerwony połysk
2 490,00 zł 2 390,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One biały mat
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One biały mat
2 490,00 zł 2 390,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One szary mat
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One szary mat
2 490,00 zł 2 390,00 zł
szt
Okap blatowy Faber FABULA EVO+ BK 60
Okap blatowy Faber FABULA EVO+ BK 60
8 769,00 zł 6 999,00 zł
Okap Faber In-Light Evo+ Inox 52
Okap Faber In-Light Evo+ Inox 52
4 679,00 zł 3 599,00 zł
szt
Okap Faber Chloe EVO+ DG Matt
Okap Faber Chloe EVO+ DG Matt
5 099,00 zł 4 219,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One czarny mat
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200 All in One czarny mat
2 490,00 zł 2 390,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop platyna
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop platyna
2 290,00 zł 2 090,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop czerwona
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop czerwona
2 290,00 zł 2 090,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop antracyt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop antracyt
2 290,00 zł 2 090,00 zł
szt
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop różowe złoto
Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H-AI One Stop różowe złoto
2 290,00 zł 2 090,00 zł
szt
Saturator Aqvia Exclusive stalowo-czarny
Saturator Aqvia Exclusive stalowo-czarny
449,00 zł 349,00 zł
szt
Pralka Samsung WW 70TA026TT (Ekspozycja)
Pralka Samsung WW 70TA026TT (Ekspozycja)
1 499,00 zł 1 379,00 zł
szt
Piekarnik parowy AEG BSE798380B (ekspozycja)
Piekarnik parowy AEG BSE798380B (ekspozycja)
6 195,00 zł 5 499,00 zł
szt
Piekarnik Samsung NV75N7646RS (ekspozycja)
Piekarnik Samsung NV75N7646RS (ekspozycja)
3 049,00 zł 2 549,00 zł
szt
Ekspres Ciśnieniowy Delonghi ESAM2600 (outlet)
Ekspres Ciśnieniowy Delonghi ESAM2600 (outlet)
1 199,00 zł 1 049,00 zł
szt
Chłodziarko zamrażarka Liebherr CBNes 4898-21 (ekspozycja)
Chłodziarko zamrażarka Liebherr CBNes 4898-21 (ekspozycja)
10 999,00 zł 9 999,00 zł
szt
Kompaktowa mikrofala do zabudowy AEG KMR721000B (ekspozycja)
Kompaktowa mikrofala do zabudowy AEG KMR721000B (ekspozycja)
3 089,00 zł 2 799,00 zł
szt
Zmywarka do zabudowy Gorenje GV671C60XXL (outlet)
Zmywarka do zabudowy Gorenje GV671C60XXL (outlet)
2 699,00 zł 2 499,00 zł
szt
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium