Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
449,00 zł
Cena regularna:
549,00 zł
Chłodzenie domu bez klimatyzacji
Wszyscy lubimy lato – długie dni, słoneczną aurę, która napawa optymizmem, aktywność na świeżym powietrzu, tętniące życiem ogródki w restauracjach, temperatury, przy których nie trzeba nosić kurtek i czapek. Upały potrafią jednak bardzo dać nam się we znaki, zwłaszcza wówczas, gdy nie możemy popijać chłodnego napoju w cieniu parasola, lecz musimy spędzić osiem godzin w pracy albo przygotować obiad dla gości.
Latem z ulgą spędzamy czas w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niestety, nie w każdym mieszkaniu można zainstalować klimatyzację stacjonarną. Centralnych systemów schładzających powietrze wciąż brak także w wielu budynkach użyteczności publicznej. Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstwo mobilnych urządzeń, które pozwalają na skuteczne chłodzenie domu czy biura bez klimatyzacji.
Klasyczny „wiatrak” chłodzący do pokoju
Popularne od dziesięcioleci i relatywnie tanie urządzenia pozwalające na schłodzenie powierza w niewielkimi pomieszczeniu to wentylatory, nazywane też potocznie wiatrakami. Sprzęty takie wyposażone są najczęściej w 3-5 łopatek („śmigieł”), które – napędzane energią elektryczną – obracają się wokół wspólnej osi, wzbudzając cyrkulację powietrza i w ten sposób obniżając jego temperaturę.
Jeśli chcemy schłodzić całe pomieszczenie, najlepiej zaopatrzyć się w stojący wentylator na wysokiej nóżce, taki jak np. Rowenta VU4210F0. Taki wiatrak-klimatyzator ma sporą moc, duży zasięg działania, który dodatkowo rozszerza opcja automatycznej oscylacji głowicy urządzenia. Jeśli zaś zależy nam na tym tylko, by podnieść sobie komfort pracy przy komputerze, możemy nabyć niewielki, mniej energochłonny wentylator biurkowy, działający punktowo.
W niewielkich pomieszczeniach, gdzie zwykle nie ma naturalnej cyrkulacji powietrza, problemem może być nie tylko wysoka temperatura, ale też zaduch czy nadmierna wilgoć, z którymi znakomicie radzi sobie klimatyzator. Wentylator silnie wychładza jednak pomieszczenie. Jeśli więc nie możemy korzystać z klimatyzacji stacjonarnej, na zimę lepiej zaopatrzyć się w cyrkulator, np. (MPM MWP-01), dzięki któremu powietrze w pokoju będzie w ciągłym ruchu.
Nowoczesne mobilne schładzacze powietrza
Choć klimatyzacja z użyciem wiatraka to rozwiązanie, które nie traci na popularności, obecnie projektanci sprzętu AGD prześcigają się w pomysłach na nowe rozwiązania, będące alternatywą dla stacjonarnych instalacji. Na rynku pojawiły się klimatyzatory monoblokowe, klimatory, wentylatory bezłopatkowe…Coraz trudniej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki klimatyzator przenośny wybrać.
Dużą popularność zyskały klimatyzatory kolumnowe, który działają na podobnej zasadzie, jak tradycyjne wentylatory, ale zamiast kilku łopatek mają rotor umieszczony we wnętrzu wysokiej obudowy. Takie urządzenia są stosunkowo drogie, ale pozwalają na bardzo równomierną dystrybucję chłodnego powietrza, cicho pracują, zwykle można nimi zdalnie sterować, a w dodatku wyróżniają się ciekawym designem i stanowią piękną ozdobę wnętrza.
Innym zasługującym na szczególną uwagę rozwiązaniem są klimatory (np. MPM MKL-01), w których wiatrak umieszczony jest w prostopadłościennej obudowie. Zasysane do jej wnętrza powietrze przepuszczane jest przez specjalny, schładzany wodą materiał, dzięki czemu staje się ono chłodniejsze i lepiej nawilżone. Taki wentylator z wkładem chłodzącym to świetne rozwiązanie na suche, upalne lato.
Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator?
Niezależnie od tego, na jaki wentylator się zdecydujemy, przed jego zakupem powinniśmy uważnie przestudiować jego parametry. Najistotniejsza z punktu widzenia jego wydajności jest moc – im silniejsza, tym efektywniej urządzenie schłodzi pomieszczenie. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że urządzenia o wysokiej mocy mogą być dość głośne. Warto więc wybrać wentylator o optymalnym stosunku mocy do natężenia hałasu.
Parametrem istotnym ze względu na efektywność jest także średnica śmigieł wentylatora. Nawet urządzenie o wysokiej mocy nie schłodzi odpowiednio powietrza w średniej wielkości pokoju, jeśli każda z łopatek nie będzie mierzyć przynajmniej 20 cm (niewielkie łopatki sprawdzają się wyłącznie w przypadku wentylatorów biurkowych). Wydajność sprzętu może podnieść dodatkowo prędkość obrotu śmigła. Wygodną opcją jest możliwość regulacji tego parametru.
W przypadku klasycznego wentylatora cechą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest możliwość ustawienia kąta nachylenia głowicy oraz funkcja jej oscylacji. Te opcje są szczególnie istotne w stosunkowo przestronnych pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy przebywa w nich kilka osób (np. w biurze). Dzięki nim powietrze jest schładzane bardziej równomiernie, a orzeźwiające podmuchy docierają w każde miejsce.
Kupując klimator czy wentylator, zwykle możemy także wybierać modele z szeregiem dodatkowych modułów, np. nawilżaczem albo jonizatorem powietrza. To, z której opcji skorzystamy, jest kwestią naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak wiedzieć, że z urządzeń schładzających powietrze możemy mieć także inne korzyści. Co więcej, wentylatory i klimatyzatory często stają się pięknym, designerskim elementem wystroju wnętrza.