Jeśli znudziło Ci się zalewanie liofilizowanej kawy wrzątkiem i chcesz przenieść swoje kawowe doznania na wyższy poziom, z pewnością szukasz urządzenia, które Ci w tym pomoże. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy kawiarki oraz ekspresy do kawy. Kawiarka czy ekspres – co wybrać? Obie metody parzenia kawy znacząco się od siebie różnią, dlatego przed zakupem warto zdefiniować swoje potrzeby i zapoznać się z zaletami oraz wadami urządzeń.
Mała czarna czy cappuccino?
Jesteś oddanym wyznawcą małej czarnej, a może chętnie sięgasz po kawy białe? Rodzaj kawy, jaką lubisz przyrządzać, ma znaczenie podczas wyboru urządzenia. Miłośnicy kaw czarnych z pewnością zadowolą się ekspresem przelewowym, który jest szczególnie popularny w biurach i domach. Taki ekspres ma wbudowany dzbanek, w którym możesz przygotować nawet do 2 litrów kawy jednorazowo – w zależności od pojemności dzbanka.
Jeśli jednak miłością bezgraniczną darzysz cappuccino lub latte, nie ma lepszego rozwiązania niż ekspres ciśnieniowy. Najlepiej wybrać taki, który umożliwia przygotowywanie kilkunastu napojów, np. Jura E8 (EB), z którym przyrządzisz aż 17 specjałów kawowych!
A co z kawiarką? Choć powstała po to, by ułatwiać przygotowywanie espresso w domowych warunkach, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej podczas przyrządzania cappuccino. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kawiarka przelewowa (w przeciwieństwie do ekspresu ciśnieniowego) dostarczy nam jedynie espresso, a więc bazę pod cappuccino. Mleko będziemy natomiast musieli spienić samodzielnie. Oczywiście są wyjątki od reguły, takie jak kawiarka Bialetti Mukka Express z wbudowanym mechanizmem spieniania mleka, która umożliwia przygotowywanie cappuccino i latte.
Jakim budżetem dysponujesz?
Pomiędzy ceną kawiarki a ceną ekspresu ciśnieniowego jest przepaść, dlatego nie można zapomnieć o tym czynniku podczas podejmowania decyzji o wyborze urządzenia.
Wysokiej jakości kawiarkę bez problemu kupisz, dysponując budżetem 500 zł. Za tę kwotę możesz na przykład nabyć kawiarkę na 6 filiżanek espresso Kult WMF. Dzięki temu, że urządzenie zostało wykonane ze stali nierdzewnej, zaparzanie kawy w kawiarce możliwe jest na kuchence gazowej, elektrycznej i indukcyjnej.
Na tym samym poziomie kształtują się ceny ekspresów przelewowych. Dobre ekspresy do kawy kosztują 400-1000 zł, przy czym koszt urządzenia zależy między innymi od pojemności dzbanka. Jeśli jesteś miłośnikiem małej czarnej, zwróć uwagę na ekspres przelewowy WMF Lumero o pojemności 1 l, w którym jednorazowo przygotujesz 8 filiżanek kawy po 125 ml.
Najdroższym, ale też najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, jest ekspres ciśnieniowy. Domowy ekspres do kawy służy do przygotowywania dowolnych napojów, m.in. cappuccino, espresso, flat white, macchiato czy latte. Za dobry ekspres trzeba jednak zapłacić kilka tysięcy złotych, lecz jest to wygoda warta swojej ceny – nie musisz się martwić spienianiem mleka ani pilnowaniem temperatury, gdyż o wszystko zadba ekspres do kawy. Budowa urządzenia jest dość skomplikowana, dlatego też naszpikowany zaawansowanymi technologiami ekspres nie należy do tanich.
Kawiarka – zalety i wady
Kawa z kawiarki jest polecana miłośnikom espresso i samodzielnie przyrządzanych kaw mlecznych. Jak smakuje kawa z kawiarki? Opinie są dość spójne – większość użytkowników podkreśla skondensowany, średnio mocny smak bez nadmiernej goryczki. Jakie są wady i zalety kawiarek?
Zalety kawiarki
-
niska cena,
-
kawiarki stalowe nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek,
-
prostota użytkowania,
-
łatwość utrzymania w czystości,
-
małe wymiary – zajmuje niewiele miejsca,
-
można korzystać z kawy aromatyzowanej.
Wady kawiarki
-
tylko jeden rodzaj kawy do wyboru (kawa czarna),
-
konieczność samodzielnego spieniania mleka (choć są dostępne kawiarki z mechanizmem spieniania mleka),
-
konieczność mycia po każdym użyciu,
-
konieczność mielenia ziaren w młynku przed parzeniem (lub wybierania kawy mielonej o odpowiedniej gramaturze).
Ekspres ciśnieniowy – zalety i wady
Ekspresy ciśnieniowe dzielimy na automatyczne i kolbowe. Te pierwsze wyróżniają się łatwą i wygodną obsługą, gdyż samodzielnie przygotowują wybraną kawę po wciśnięciu guzika. Z kolei ekspresy kolbowe wymagają nieco więcej zaangażowania, dlatego są najczęściej wybierane przez osoby, które cenią rytuał parzenia kawy.
Zalety ekspresu ciśnieniowego automatycznego
-
wiele rodzajów kaw do wyboru (nawet kilkanaście),
-
szybkość i wygoda użytkowania,
-
łatwa i intuicyjna obsługa,
-
wbudowany młynek,
-
szeroki wybór funkcji,
-
możliwość personalizacji funkcji,
-
możliwość obsługi smartfonem,
-
wbudowany ekran ułatwiający obsługę.
Wady ekspresu ciśnieniowego automatycznego
-
nieco wyższa cena,
-
duże wymiary – zajmuje sporo miejsca.
Zalety ekspresu ciśnieniowego kolbowego
-
pełna kontrola nad procesem parzenia kawy,
-
idealny dla tych, którzy cenią rytuał parzenia kawy,
-
klasyczny design,
-
zajmuje niewiele miejsca,
-
dostępny z dyszą do spieniania mleka lub bez dyszy,
-
tańszy niż automatyczny.
Wady ekspresu ciśnieniowego kolbowego
-
brak wbudowanego młynka,
-
parzenie kawy zajmuje więcej czasu niż w ekspresie automatycznym,
-
nieco trudniejszy w obsłudze niż automatyczny.
Ekspres przelewowy – zalety i wady
Modele przelewowe cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno w domach, jak i biurach. Łatwe w obsłudze, umożliwiają przygotowywanie dużej ilości kawy przelewowej naraz, dlatego pozwalają zaoszczędzić czas związany z przygotowywaniem kilku filiżanek.
Zalety ekspresu przelewowego
-
niska cena,
-
łatwa i szybka obsługa,
-
możliwość przygotowania nawet 2 l kawy jednorazowo,
-
idealny do biura,
-
utrzymywanie temperatury dzięki wbudowanej płycie grzewczej,
-
kompaktowe wymiary.
Wady ekspresu przelewowego
-
tylko jeden rodzaj kawy do wyboru (kawa przelewowa),
-
brak funkcji spieniania mleka.
Co wybrać?
Wybierając urządzenie do parzenia kawy, warto kierować się własnymi potrzebami, a nie modą. Ekspres ciśnieniowy może być zbędny w domu miłośnika małej czarnej, chyba że przyjmuje wielu gości, którzy preferują kawy mleczne. Z drugiej strony, jeśli pijesz wyłącznie cappuccino i nie masz czasu na przygotowywanie kawy z kawiarki, ekspres ciśnieniowy kolbowy lub automatyczny doskonale sprawdzi się w Twojej kuchni. Możesz także postawić na klasyk – ekspres przelewowy, który jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie liczy się przygotowywanie dużej ilości pysznej kawy w krótkim czasie.