Sklep LUKE - RTV i AGD w Bielsku-Białej!
Jak urządzić miejsce na grilla w ogrodzie?
Jak urządzić miejsce na grilla w ogrodzie?

Własny ogród to nie tylko miejsce, w którym można odpocząć, lecz także prywatna przestrzeń do grillowania. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest przyjemne i zdrowe, a obecnie to jedna z najbezpieczniejszych form spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Stwórz swój własny kącik grillowy w ogrodzie i w tym sezonie zaproś znajomych do siebie!

Jakie jest najlepsze miejsce na grilla w ogrodzie?

Nie ma czegoś takiego, jak idealne miejsce na grilla w ogrodzie. Każdy ogród jest inny, dlatego kącik ogrodowy należy w pełni dopasować do możliwości danej posesji. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka porad, które są uniwersalne dla każdego grillowicza.

  • Wybierz zaciszne miejsce. Grillowanie to coś więcej niż pyszne jedzenie – to przede wszystkim sposób na wakacyjny relaks lub odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy. Zadbaj o to, by wybrać zaciszne miejsce na grilla w ogrodzie, gdzie nie będziesz musiał się martwić wzrokiem przechodniów i hałasem dobiegającym z ulicy.

  • Zadbaj o osłonę przed wiatrem. Grill w ogrodzie musi być zabezpieczony przed wiatrem i kurzem. Pamiętaj również o tym, by nie stawiać go tuż przy murze, gdyż możesz łatwo zachlapać elewację tłuszczem i zabrudzić ją dymem. Zadbaj również o to, by w pobliżu grilla nie znajdowały się łatwopalne materiały.

  • A może altana z grillem? Popularnym trendem jest miejsce na grilla w altanie, która chroni przed wiatrem, kurzem i deszczem, a więc pozwala na grillowanie w każdych warunkach.

  • Zadbaj o nawierzchnię. Jeśli chcesz postawić grilla na tarasie, możesz pominąć ten punkt. Jednak w przypadku ogrodu, konieczne jest utwardzenie powierzchni, na której będzie stało urządzenie. Możesz do tego wykorzystać betonowe płyty lub kostkę brukową.

  • Meble i akcesoria. Nikt nie lubi jeść na stojąco, dlatego warto wyposażyć kącik grillowy w ogrodzie w praktyczne meble i akcesoria. Zadbaj o stabilny stół i siedziska ogrodowe, a rozmiar poszczególnych elementów dopasuj do liczby domowników lub gości. Przydatny będzie także pokrowiec na grilla, który zabezpieczy urządzenie wtedy, gdy nie będziesz z niego korzystać. Jeśli grillujesz na otwartej przestrzeni, dobrym pomysłem będzie także parasol chroniący grillowiczów przed słońcem i deszczem.

  • Bądź eko. Promuj ekologiczne grillowanie, wybierając urządzenia, meble i akcesoria przyjazne dla środowiska. Grill na działce lub w ogrodzie wcale nie musi wiązać się z generowaniem odpadów i emitowaniem szkodliwych substancji do atmosfery. Wystarczy, że zastąpisz urządzenie węglowe grillem gazowym lub elektrycznym, plastikowe meble drewnianymi, a jednorazowe talerze i sztućce wielorazowymi.

Przytulny kącik w ogrodzie – poznaj nasze patenty!

Miejsce na grilla w ogrodzie powinno być nie tylko praktyczne, ale i przytulne. Warto więc zadbać o dodatki, które sprawią, że przebywanie w ogrodzie będzie czystą przyjemnością – i to nie tylko ze względów kulinarnych!

  • Rośliny – przy zastosowaniu roślin można stworzyć naturalny parawan, na przykład za pomocą drzew iglastych czy krzewów. Świetnie sprawdzą się także pnącza (szczególnie w altanach i przy ogrodzeniach), takie jak bluszcz, glicynia czy powojniki. Należy jednak pamiętać, że są to gatunki trujące, zwłaszcza jeśli w naszym ogrodzie przebywają zwierzęta i dzieci. Niektóre rodzaje roślin (np. lawenda i kocimiętka) odstraszają komary.

  • Poduszki i koce – zadbaj o to, by kilkugodzinne spotkanie z przyjaciółmi nie skończyło się dla nikogo bólem pleców, zaopatrując meble ogrodowe w miękkie poduszki na siedziska i oparcia. Jeśli planujecie grillowanie po zmroku, nie zapomnij o ciepłych kocach, którymi można się okryć.

  • Oświetlenie – grillowanie do późnych godzin ma swój urok pod warunkiem, że dbamy o nastrój.

Możesz postawić na świece, lampiony, kule LED lub girlandy. Takie gadżety są tanie, lecz niezwykle efektowne, a dzięki dodatkom oświetleniowym możesz wydłużyć wspólne grillowanie o wiele godzin.

Jaki grill do kącika grillowego?

Wyróżniamy trzy rodzaje urządzeń do grillowania – grille węglowe, gazowe i elektryczne. Grille węglowe zaliczamy do urządzeń klasycznych, które – jak sama nazwa wskazuje – są zasilane węglem lub brykietem. Choć grillowanie na grillu węglowym ma swój urok i często wiąże się z dobrymi wspomnieniami, nie wszyscy lubią jego charakterystyczny zapach. Pamiętaj o tym, urządzając kącik grillowy w ogrodzie.

Unoszący się z grilla węglowego zapach może przeszkadzać sąsiadom, dlatego warto rozważyć wybór alternatywnego rozwiązania – grilla gazowego lub elektrycznego. Grille gazowe są zasilane gazem z wymiennej butli i choć cena urządzenia jest stosunkowo wysoka, jego użytkowanie wychodzi tanio.

Z kolei zasilane prądem grille elektryczne to dość tanie urządzenia, jednak lepiej sprawdzają się w przypadku okazjonalnego grillowania (z uwagi na wysokie ceny energii elektrycznej). Elektryczne grille są też kompaktowe, dlatego niezbyt dobrze nadają się na duże imprezy, lecz cieszą się popularnością podczas kameralnych spotkań.

Oba rozwiązania są ekologiczne i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, dlatego doskonale sprawdzą się w ogrodach, gdzie z pewnością nie będą przeszkadzać sąsiadom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium