Sklep LUKE - RTV i AGD w Bielsku-Białej!
Jaką butlę wybrać do grilla gazowego?
Jaką butlę wybrać do grilla gazowego?

Grille gazowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków ceniących ekologiczne grillowanie. Choć grille węglowe wciąż są obecne w naszym otoczeniu, korzystanie z takiego urządzenia wymaga ostrożności i wiedzy, a także dysponowania odpowiednią przestrzenią – takiego grilla nie można bowiem rozpalić na balkonie czy tarasie. Grill gazowy daje znacznie więcej możliwości i jest tani w utrzymaniu, a do jego zasilania nie musimy kupować węgla ani brykietu, a jedynie butle gazowe do grilla. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jaki gaz do grilla wybrać, by cieszyć się nieprzerwanym dostępem do urządzenia.

Gaz do grilla – propan czy propan-butan?

Butla do grilla gazowego występuje jako butla Nano z czystym propanem lub butla z gazem propan-butan. Ta druga dostępna jest w wersji 5- i 11-kilogramowej. Czym się różnią poszczególne rodzaje butli gazowych i który gaz będzie najlepszy do grilla?

 • Butla Nano z czystym propanem – propan wrze w temperaturze -42°C, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Kaloryczność czystego propanu zapewnia również lepszą wydajność, jednak taki gaz do grilla przeznaczony jest wyłącznie do małych urządzeń. W dużych grillach o większym spalaniu, które pobierają ok. 1,5 kg gazu na godzinę, dochodzi do automatycznej blokady reduktora butli Nano. Jeśli więc planujesz grillowanie zimą, zadbaj o odpowiedni rozmiar urządzenia, gdyż w takich warunkach sprawdzi się wyłącznie butla z czystym propanem.

 • Butla z gazem propan-butan – temperatura wrzenia gazu wynosi -4°C, dlatego w okresie zimowym zużywa się szybciej, gdyż grillując zimą, zużywasz wyłącznie propan, a butan pozostaje na dnie butli. Jest to jednak najlepsza butla gazowa do grilla o dużych gabarytach, gdzie nie sprawdza się butla Nano. Propan-butan jest również tańszy niż butla gazowa Nano oraz dostępny niemal na każdej stacji benzynowej.

Butla do grilla gazowego – jaki rozmiar wybrać?

Im większa butla, tym dłuższe grillowanie i rzadsze wyprawy po gaz. Oczywiście wielkość butli należy dopasować do rodzaju posiadanego urządzenia, biorąc pod uwagę fakt, że duże grille mogą być obsługiwane wyłącznie przez butle propan-butan.

Każdy grill gazowy jest wyposażony w podłączenie (reduktor) do butli 5- i 11-kilogramowych zawierających mieszaninę propanu i butanu. Jedynym ograniczeniem przy wyborze tego rodzaju butli jest więc grillowanie w minusowych temperaturach, o czym pisaliśmy powyżej. Butla gazowa do grilla Nano jest natomiast wyposażona w zupełnie inny reduktor, który wyróżnia się łatwą obsługą i prostym montażem (klik-klak).

Rozmiar butli należy dopasować również do tego, jak często grillujemy. Jeśli masz mały grill z butli gazowej i grillujesz rzadko, możesz śmiało sięgać po butlę Nano lub 5-kilogramową butlę propan-butan. Zapalonym wielbicielom grillowania i właścicielom dużych urządzeń rekomendujemy natomiast wybór 11-kilogramowej butli propan-butan.

Wysokiej jakości grille są wyposażone w specjalne miejsce na butlę gazową (np. Weber Genesis II E-310). Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, gdyż umożliwia dyskretne przechowywanie butli w zaprojektowanym w tym celu miejscu. Jeśli Twój grill z butli nie jest wyposażony w skrytkę, możesz schować ją na przykład w specjalnym pokrowcu.

Gdzie kupić butlę gazową?

Najpopularniejszym miejscem, w którym można znaleźć butle gazowe do grilla, jest stacja benzynowa. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie można kupić butlę gazową. Takie produkty znajdziesz też w marketach budowlanych i dużych supermarketach. Butla do grilla gazowego trochę waży, dlatego piesza wyprawa raczej nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie dysponujesz samochodem, możesz także zamówić butlę gazową przez internet z dostawą kurierską pod drzwi.

Jak bezpiecznie przechowywać butlę z gazem?

Jeśli decydujesz się na zakup grilla gazowego, koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa związanymi z przechowywaniem butli:

 • przechowuj butlę w suchym i dobrze wentylowanym miejscu,

 • nie przechowuj zapasowych butli w pomieszczeniach zamkniętych, obok grilla ani w szafce w grillu,

 • przechowuj butlę w pozycji pionowej (także podczas transportu) i zabezpiecz ją przed upadkiem,

 • zwracaj uwagę na uszkodzenia mechaniczne, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia odporności butli na ciśnienie, czego następstwem może być wybuch,

 • pamiętaj o tym, by zawór był dokładnie zaślepiony nakrętką,

 • nie przechowuj butli w pobliżu urządzeń grzewczych i elektrycznych oraz otwartego źródła ognia (powyżej 35°C),

 • nie przechowuj butli poniżej poziomu podłoża (np. w garażu czy piwnicy) – propan i propan-butan są gazami cięższymi od powietrza, dlatego w przypadku wycieku gaz zgromadzi się przy podłodze i będzie stanowił niebezpieczeństwo podczas pojawienia się iskry,

 • kupuj butle ze znanego i legalnego źródła,

 • poddawaj regularnej kontroli stan techniczny przewodów gazowych.

Masz dodatkowe pytania? Nie wiesz, czy butla Nano jest odpowiednia do Twojego modelu grilla? Skontaktuj się z nami – chętnie podzielimy się naszą wiedzą, a także doradzimy wybór grilla gazowego, do którego z łatwością dobierzesz każdy rodzaj butli.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium