Poznaj markę, która powstała za sprawą partnerstwa dwóch belgijskich przemysłowców, specjalistów z dziedziny odlewnictwa i emaliowania. Dzięki ich zamiłowaniu w 1925 roku zrodziła się marka Le Creuset, która zapoczątkowała nową erę naczyń kuchennych.
Już po pierwszym spotkaniu Armand Desaegher i Oktave Aubecq zdecydowali się na współpracę i określenie celu, za którym marka będzie podążać. Proces produkcji został określony już na samym początku. W 1925 roku powstał pierwszy roboczy prototyp emaliowanej żeliwnej brytfany, która robi furorę na całym świecie po dzień dzisiejszy.
Fabryka odlewni żeliwa została otwarta w małej wiosce Fresnoy-le-Grand, około dwie godziny na północ od stolicy Francji tzn. Paryża. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy gdyż miejscowość, w której znalazła się fabryka mieściła się na skrzyżowaniu szlaków transportowych co pozwoliło w znacznej mierze ułatwić pozyskiwanie potrzebnych do produkcji materiałów tzn. żelaza, koksu oraz piasku.
Przepis na sukces !
Jedną z głównych maksym firmy jest dbanie o to by wszystkie produkty, które wychodzą z fabryki były najwyższej jakości oraz zostały stworzone wedle pierwotnej receptury.
Proces rozpoczyna się od stopienia surowca w piecu, a następnie wylaniu go do tygla zwanego "creuset", od którego zrodziła się nazwa firmy.
Kolejnym procesem jest ochłodzenie metalu gdzie wykfalifikowani rzemieślnicy muszę rozbić piaskowe kokile by otrzymać nowo odlane naczynie. Tutaj możemy zaznaczyć, że każde naczynie możemy uznać za unikalne gdyż wszystkie formy są kruszone po jednorazowym użyciu. Natomiast piasek jest używany wielokrotnie do tworzenia nowych naczyń od Le Creuset.
Warto zaznaczyć, że w przypadku produktów Le Creuset wszystkie wytwarzane brytfanny podawane są szczegółowej kontroli podczas każdego etapu procesu produkcji. Pozwala to na zapewnienie produktów o wyjątkowej jakości, trwałości i wydajności być mógł cieszyć się naczyniem przez długie lata. Poniżej na zdjęciu kilkudziesięcioletnia brytfanna Le Creuset
Kolejny etap, który w szczególności odróżnia Le Creuset od reszty producentów podobnych wyborów to nadanie koloru swoim produktom. To właśnie kolor sprawia, że produkty są tak unikalne. Dzięki procesowi mieszania bogatych pigmentów, kolor jaki uzyskujemy jest wykonany z najwyższą precyzją natomiast barwa głęboka, która z daleka rzuca się w oczy. Co więcej producent w swojej ofercie oferuje tak szeroką paletę barw, że spokojnie możemy dopasować swoją wymarzoną kolekcję do koloru wnętrza jakie posiadamy. Znajdziemy również bardziej odważne barwy jak i neutralne odcienie monochromatyczne. Z zewnątrz naczynia pokryte są co najmniej dwiema warstwami emalii, aby chronić nasze naczynie. Ostatnim procesem jest ręczne sprawdzenie i poddanie testom bezpieczeństwa każdego naczynia, które wychodzi z fabryki Le Creuset. Proces ten pozwala na zachowanie najwyższego standardu produktów. Wtedy też montowane są takie elementy jak uchwyty oraz gałki.
Na przestrzeni lat, marka zmieniała oblicze swoich produktów i starała się wpisać w trendy, zachowując zawsze na piedestale produkty, które w 1925 roku zapoczątkowały nową erę naczyń kuchennych. Warto w tym miejscu przytoczyć jednego z czołowych amerykańskich projektantów Raymonda Loewy, który był pionierem rewolucyjnego stylu projektowania, zwanego streamline( opływowy). Loewy w 1958 zaprojektował zupełnie nową linię naczyń Le Creuset, która odnosiła się do powojennych upodobań minimalistycznego wzornictwa. Naczynia zmieniły kształt na owalny i opływowy.
Następnym dużym wydarzeniem w dziejach firmy była premiera w latach 60-tych XX wieku kolekcji Elysee Yellow, która zrobiła ogromną furorę w całych Stanach Zjednoczonych. Kolekcja stała się wielkim hitem, sama Marylin Monroe stała się posiadaczem jednego z nich. Ta sama kolekcja w 1999 roku została sprzedana na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za niewiarygodną cenę 25 300 dolarów! Nie tylko w Stanach produkty Le Creuset w latach 60-tych cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii za sprawą Elizabeth Dawid, która słynęła z popularyzowania kuchni śródziemnomorskiej, pojawiły się naczynia w odcieniach niebieskiego i morskiego koloru. Dodatkowo Elizabeth otworzyła sklep w Londynie gdzie można było nabyć szeroką gamę produktów od Le Creuset! Za sprawą brytyjki, Le Creuset zaczął być kojarzony z dobrym i wykwintnym jedzeniem.
Żeliwne brytfany na przestrzeni lat stały się niemalże współczesnym klasykiem. Jakość produktu sprawia, że naczynia przechodzą z pokolenia na pokolenie i są produktem pożądanym przez wszystkie osoby związane ze światem gotowania. Barwna kolorystyka wzbudza pożądanie i sprawia, że naczynia wyróżniają się na tle innych.